Ostatnie Artykuły
ROBERT LEDER SOŁTYSEM
III EDYCJA SUMMER CU...
I MIEJSCE W TURNIEJU...
TRZECIA EDYCJA SUMME...
WYBORY PRZEDTERMINO...
Kontakt
Tu podaj tekst alternatywny
ODBIÓR ODPADÓW
Nazwa_strony
LUTKOWO INFO.

LUTKOWO

KOŚCIÓŁ- INFO

ŚWIETLICA 2018/ 2019
Tu podaj tekst alternatywny
TENIS STOŁOWY
Tekst alternatywny
Kreis Saatzig
Nazwa_strony
*******************************
Nazwa_strony
******************************* Operacja Sonnenwende
Zdjęcia na stronie .
Tekst alternatywny
Lutkowo na..
Nazwa_strony
ARTYKUŁY

CIEKAWE MATERIAŁY Z LUTKOWA

FILMIKI

PRASA

GMINA I POWIAT

HISTORIA

LEKTURA

Lutkowo dziś i kiedyś

SUMMER CUP

2018

Nazwa_strony

2019

Nazwa_strony

2021

Nazwa_strony
SPORT

W LUTKOWIE

Nazwa_strony
Wspomnienia
panorama - Lutkowa
ważne telefony
Tekst alternatywny
Lutkowo w prasie
Tu podaj tekst alternatywny
Lutkowo na www.
Tu podaj tekst alternatywny
Wydarzenia
Mapa Lutkowa
NOWA STRONA WSI LUTKOWO

www.lutkowo.pl/ !!!!!!!!!

POWOJENNA SZKOŁA W POWIECIE, GMINIE I LUTKOWIE
Wyzwolenie Ziemi Stargardzkiej nastąpiło w pierwszych dniach marca 1945 r. Pierwsi osadnicy polscy zastali powiat w ruinach. Niszcząca działalność wojny objęła również szkolnictwo. Liczne budynki szkolne zostały zbombardowane lub spalone np. w Łęczycy, Starej Dąbrowie, Białej , Ciemniku i Dobrzanach. Pomimo tych trudności organizacja szkół postępowała na ogół pomyślnie. Szkoła w Dobrzanach rozpoczęła zajęcia w dniu 15.05.1945 r.Organizatorem tej szkoły i pierwszym kierownikiem był Stanisław Duda. Spalenie budynku szkoły podstawowej zmusiło organizatora do zajęcia byłej niemieckiej szkoly średniej, która miała kilka wyłomów w murze od pocisków artyleryjskich. Uszkodzenia te naprawiono przy wydatnej pomocy miejscowego społeczeństwa. W kronice szkoły w Suchaniu z okazji otwarcia szkoły w dniu 25 maja znajduje się między innymi notatka następującej treści: " Budynek szkolny był czysto wysprzątany, ale nie miał ani jednej szyby i ściany były brudne i odrapane. Nauczyciele szkoły w Chociwlu w swoich wspomnieniach o pracy w 1945 r. piszą : "Budynek szkolny w Chociwlu , w którym sie znajduje szkoła ma mocno zniszczony dach, brakuje szyb w oknach i w dużym stopniu zniszczeniu uległy drzwi! Jak widać początki były trudne, każda miejscowość borykała się z różnymi problemami . Według spisu inwentarza sporządzonego w szkole w Dobrzanach w dniu 19 czerwca 1945, szkoła posiadała 58 ławek, 45 stołów, 27 szaf, 5 tablic, 40 krzeseł, 62 taborety, 7 wieszaków na mapy, zegar elektryczny, 1 liczydło, 1 stojak do skoków, 1 kozioł do ć wiczeń oraz kilkanaście map, tablic podglądowych i trochę zdekompletowanych pomocy naukowych do fizykii, chemii i biologii.

Tak jak pisałem na początku pierwsze szkoły w Dobrzanach i Stargardzie(szkoła nr 1), zostały zorganizowane w maju 1945. Do nich 5 lipca dotarł okólnik nr 1: " Wezwanie do nauczycielstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim", wydanym w Pile 15 kwietnia 1945 przez delegata Ministerstwa Oświaty, p.o. kuratora Okręgu Szkolnego Zachodnio-Pomorskiego Stanisława Helsztyńskiego. W powiecie stargardzkim do 1 grudnia 1945 zorganizowano szkoły podstawowe w 26 miejscowościach i jedna szkołę średnią w Stargardzie. W wielu wsiach nie było jednak szkoły, pomimo , że mieszkały w nich dzieci. W obwodach istniejących szkół mieszkało 2646 dzieci w wieku obowiązku szkolnego. Do szkół uczęszczało 2315 uczniów; 331 dzieci nie uczyło się . Do końca roku szkolnego 1945/46 liczba szkół wzrosła na skutek zorganizowania szkół w Lutkowie - 48 uczniów, Poczerminie- 40, Sulinie-37, Żukowie-76.


W roku szkolnym 1946/47 powstały nowe szkoły w Błotnie, Brodzie, Białej, Dlugiem, Lisowie, Golinie, Kani, Kicku, Małkocinie, Mielnie, Nosowie, Grzędzicach, Ściennem, Sierakowie, Storkowie, Ciemniku, Żarowie. Jednocześnie zlikwidowano szkołę w Bobrownikach, powiększając o tę miejscowość obwód szkoły w Dzwonowie. W roku szkolnym 1947/48 powstały szkoły w Kępnie i Karkowie.
Budynek szkoły w Lutkowie usytuowany był w poniemieckiej szkole w miejscu obecnego zamieszkania przez p. Bieleń. Od 1950 roku rozpoczęło się obok otwierania dalszych szkół, nasilenie prac w kierunku zagęszczenia sieci szkołami siedmioklasowymi.Pojawił się wtedy problem . Budynki szkół poniemieckich we wsiach z jedną, a najwyżej dwiema izbami lekcyjnymi już nie wystarczały, konieczne stało sie uzyskanie nowych izb. I tak w Chlebowku , Małkocinie i Lutkowie dotychczasowe budynki szkolne przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli , a dla potrzeb szkół przystosowano inne, większe. W naszym przypadku nowym miejscem do nauczania stał się budynek byłej poniemieckiej plebanii!


Kadra nauczycielska , która zasiedlała tereny Pomorza Zachodniego przybyła z różnych stron
; Z województw centralnych Polski, ze Zwiazku Radzieckiego , a także z Zachodu. Niektorzy wracali z obozów jenieckich. W maju 1945 r. istniała już w Stargardzie powiatowa administracj szkolna. Pierwszym inspektorem szkolnym był Jan Ziemnicki . Dla kandydatów do zawodu nauczycielskiego zorganizowano w lutym 1946 sześciomiesięczny kurs przygotowawczy.


Pierwszą nauczycielką i kierowniczką w wiejskiej szkole w Lutkowie zostala p. Izydora Kunc.
Urodzona 10 maja 1900 roku w Gusiatynie , wychowana w Czortkowie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Lwowskim, przyjechała do Lutkowa w 1946 roku.


Mimo , że miała propozycję nauczania w Szczecinie wybrała naszą wieś! Jak powtarzała przyjeżdżając na tereny Pomorza nie miała nic, a na wsi lepiej sobie poradzi niż w mieście. Na początku trudno było jej udokumentować swoje wykształcenie, gdyż podczas wojny zaginęły jej świadectwa ukończenia szkoły, ale przy pomocy rodziny i intensywnych poszukiwaniach dokumenty odnalazły się w archiwum w Krakowie.Pani Izydora od 1947 roku została pierwszą kierowniczką szkoły w Lutkowie. Była osobą oddaną dla społeczeństwa , dobra i uczynną . Wolała pomóc innym niż sobie, organizowała wykopki , a za zarobione pieniądze organizowała wycieczki dla dzieci. Przygotowywała posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci we wsi. Za jej czasów p. Ganowa była woźną . Z Lutkowa wyjechała w 1965 roku do Szczecina, gdzie wynajmowała mieszkanie, potem mieszkała u syna,. Napisała list otwarty do Prezydenta Szczecina o przydzielenie jej mieszkania. Odpowiedź była pozytywna dostała mieszkanie na B. Śmiałego. Żyła po swojemu , była związana z kościołem Chrystusowców, przy którym prowadziła swój kiosk, gdzie sprzedawała książki. Zmarła 29 stycznia 1984 roku, pochowana na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Do końca swoich dni była osoba tajemniczą,
a z przekroju całego życia można napisać, że była SPOŁECZNICĄ!





Pierwsze punkty nauczania języka ukraińskiego na Pomorzu Zachodnim zostały zorganizowane w województwie szczecińskim w roku szkolnym 1952/53 w miejscowościach Karcin i Rewal, powiat gryficki oraz Lutkowie, powiat stargardzki.W tym czasie lekcje prowadzone były przez p. Kunc W roku 1954 z nauczania języka ukraińskiego korzystało 10 dzieci ze 112 wszystkich jakie mieszkało we wsi ( kl IV - 7, V - 1, VI - 2)








WYKAZ NAUCZYCIELI PRACUJĄCYCH W LUTKOWIE
[KLIK]



Bibliografia:


' Z DZIEJÓW ZIEMI STARGARDZKIEJ' -PRACA ZBIOROWA


- http://www.interklasa.pl


Dodane przez enperaz dnia · 267 Komentarzy · 4020 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [91 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [91 Głosów]
Dobre Dobre 100% [91 Głosów]
Przeciętne Przeciętne 100% [91 Głosów]
Słabe Słabe 100% [91 Głosów]
 
Lutkowiacy
Nazwa_strony
Twoje Radio
tekst alternatywny
**************
Nazwa_strony
Wiadomości - z gminy
BIULETYN
Nazwa_strony
***********
DOBRZANY PL
Nazwa_strony
***********
DOBRZANY PL
Nazwa_strony
***********
KONTAKT DOBRZANY
Nazwa_strony
***********

POMORZE ZACHODNIE
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
SĄSIEDNIE GMINY
SUCHAŃ
Nazwa_strony
***********
IŃSKO
Nazwa_strony
***********
CHOCIWEL
Nazwa_strony
MARIANOWO
Nazwa_strony
***********
Wiadomości - z regionu
Nazwa_strony
****************
Nazwa_strony
***********
************
************
************ ************
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 428
Nieaktywowany Użytkownik: 428
Najnowszy Użytkownik: Tomek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA *
- DODAJ NEWSA -
- DODAJ ARTYKUŁ -
- DODAJ ZDJĘCIE -
LEGENDY POBLISKICH MIEJSCOWOŚCI
ZIMOWA PANORAMA LUTKOWA
MALOWANIE KOŚCIOŁA - FOTORELACJA
31.05.2014 Lutkowo w stolicy- z chmurką
PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH 18-21-02-2015
Wizytacja w Lutkowie Abpa Andrzeja Dzięgi - 21.02.2015
LUTKOWIACY WE WROCŁAWIU
KULIG 2017 - TRZECH KRÓLI
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY 2018
REGULAMIN I OŚWIADCZENIE SUMMER CUP LUTKOWO 2018
TENIS STOŁOWY - WSZYSTKIE EDYCJE
REGULAMIN I OŚWIADCZENIE SUMMER CUP LUTKOWO 2019
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY 2012
OPERACJA SONNENWENDE
lotto
Nazwa_strony

PTI
Polecane przez enpe
tekst alternatywny
*******************
tekst alternatywny
*******************
tekst alternatywny

administrator -norbert 2010-2021
oficjalna strona Lutkowa
***************************************************************************************

1,981,013 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.