Nowy kościół w Lutkowie został oddany do użytku w 1907 roku. Do dziś jest użytkowany prawie w takim samym stanie jak ponad sto lat temu! Prawie , bo czas robi swoje! Na pewno brakuje mu dużo do stanu jaki był przed II wojną św. ale w miarę możliwości społeczność stara się utrzymać jego walory. Jak już wiemy był to kościół protestancki. Do czego zmierzam ? do pewnego symbolu jaki znajduje się na samej górze Świątyni, a mianowicie Koguta.! Z opowiadań najstarszych mieszkańców po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Rehwinkel a był to początek 1945 roku, żołnierze Armii czerwonej zajęli kościół i w nim znaleźli schronienie.W ramach rozrywki urządzili sobie strzelanie do koguta, którego zdjęcie przedstawiam poniżej
Przy okazji niszcząc większą cześć wieży kościelnej!
Ciekawość symboliki koguta na wieży kościelnej zmobilizowała mnie do napisania tego materiału , oraz do wyjaśnienia znaczenia tego symbolu.
"Czemu kurka stawiają na kościelnej bani? Żeby ludzi do modlitwy budził conajranniej!" Tak o kuraku pisał w XVI w. Waclaw Potocki
Ogólnie Kogut (ikonografia) ma nastepujące znaczenie:
Kogut – samiec kury domowej - w symbolice i ikonografii jest wieloznacznie interpretowany. Symbolizujący nadejście światła, zwiastujący początek dnia, od czasów antycznych oznaczał czujność i przezwyciężenie ciemności. Wówczas pojawiły się inne znaczenia - walczące koguty symbolizowały kłótnię i gniew. W Piśmie Świętym, kogut występuje podczas zaparcia się świętego Piotra które wcześniej zapowiedział Chrystus. Ewangelia wg św. Mateusza opisuje: Po chwili ci, którzy tam stali, podeszli i rzekli do Piotra: «Na pewno i ty jesteś jednym z nich, bo i twoja mowa cię zdradza». Wtedy począł się zaklinać i przysięgać: «Nie znam tego Człowieka». I w tej chwili kogut zapiał. Wspomniał Piotr na słowo Jezusa, który mu powiedział: «Zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz». Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał(Mt 26,73-75)
Z tego względu był umieszczany często (od IX w.) na zwieńczeniach wież kościelnych (często w kościołach pod wezwaniem św. Piotra); dziś występuje zwłaszcza jako zwieńczenie (zamiast krzyża) wież kościołów protestanckich.
Dodane przez enperaz
dnia ·
267 Komentarzy ·
1134 Czytań ·
|