Z roku na rok Powiat Stargardzki przeznacza coraz więcej pieniędzy na renowację zabytków. Od 2008 roku pula pieniędzy zwiększyła się niemal dwukrotnie. To wynik wciąż rosnącej potrzeby odnawiania obiektów, należących do dziedzictwa kultury. Choć z upływającym czasem zabytki zyskują na wartości, pogarsza się ich stan techniczny.
Piękniejsze kościoły
Ponad 260 tysięcy złotych rozdzielono w 2011 roku na remonty kościołów z całego powiatu. Pieniądze przeznaczane są nie tylko na prace budowlano-remontowe, ale również sporządzanie dokumentacji konserwatorskiej i ekspertyzy techniczne. Z dotacji w 2011 r. skorzystały kościoły: w Kicku. Krzywnicy, Sądowie, Warszynie i Lutkowie.

remont kościoła w Lutkowie
Część środków przeznaczono na konserwację epitafium w kościele poklasztornym w Marianowie. Tablica z 1683 roku to niezwykle wartościowy zabytek, wykonany z drewna, wymaga dużej dbałości o utrzymanie go w dobrym stanie. Gruntowne prace konserwatorskie przechodzi również kościół św. Ducha. Dzięki środkom przeznaczonym przez Powiat Stargardzki, możliwa jest kontynuacja remontu wieży kościoła. Dotację uzyskała także parafia prawosławna św. św. Piotra i Pawła na dokumentację techniczną remontu cerkwi w Stargardzie oraz zabezpieczenia cerkwi w Dolicach (gm. Dobrzany).
Im starsze, tym bardziej wartościowe
Koszty konserwacji zabytków są ogromne. Działania z tym związane nie polegają jedynie na zleceniu usługi remontowej i wykonaniu takich prac jak w przypadku współczesnych obiektów. Jakiekolwiek odrestaurowywanie często kilkusetletnich zabytków oznacza szereg żmudnych i kosztownych badań oraz sporządzania dokumentacji. Czas nie jest ich najlepszym sprzymierzeńcem - choć im starszy zabytek, tym bardziej wartościowy, pozostawiony sam sobie, niszczeje. Dlatego na wspieranie prac konserwatorskich Powiat Stargardzki przeznacza coraz więcej pieniędzy. 2012 rok to nowy budżet i nowa szansa na ratowanie kolejnych zabytków.
info:Witryna Powiatu Stargardzkiego
Dodane przez enperaz
dnia ·
267 Komentarzy ·
759 Czytań ·
|