Na przełomie listopada i grudnia 2019 r. zostały podjęte prace związane z odnowieniem , naprawą i konserwacją witraża głównego w kościele p.w Chrystusa Króla w Lutkowie. Dzięki ofiarności mieszkańców, oraz zaangażowaniu Proboszcza Daniela Golona doszła do skutku naprawa pięknego witraża w naszym kościele. Przez ponad rok szukano wykonawcy ( jeżeli już taki się znalazł, to nie spełniał konserwatorskich wymogów), dopiero w listopadzie poświęcenie i upór ks. Proboszcza skutkował tym , że można było przystąpić do realizacji zamierzonych celów. Ciężkiej pracy podjął się Pan Krzysztof Mazurkiewicz mistrz witraża. Z rozmowy , którą przeprowadziłem 20.12.2019 r podczas montażu odnowionego już witraża dowiedziałem się , że nasz kościół pod względem witraży jest perełką wśród kościołów. Bardzo się ucieszył gdy przy demontażu zobaczył napis autora tego dzieła, Baldwina Schulze ze Szczecina z początku XX w. Gdy w 2007 roku pisał o tym autorze dla Zachodniopomorskiego Konserwatorium Zabytków nie przypuszczał , że jego dzieło znajduje się jeszcze w Lutkowie. Pan Mazurkiewicz napomknął , że jeżeli będzie potrzeba odnowienia pozostałych witraży z przyjemnością do Lutkowa zawita. A co tak naprawdę zostało wykonane podczas prac :
-wykonanie dokumentacji zdjęciowej
- demontaż witraża z okna
-wykonanie rysunków roboczych 1:1
- wykonanie szablonów brakujących elementów
- rozebranie kwater
- mycie i czyszczenie szkieł ( kąpiel w 5% roztworze amoniaku i w słabym detergencie)
- dorabianie brakujących szkieł
- złożenie kwater w ołów
- okitowanie kwater
- osadzenie kwater w oknie
Karta identyfikacyjna :
Dane przed konserwacją:
Rodzaj- witraż
Temat – Chrystus Król
Autor – Balduin Schulc
Sygnatura – B.Schulz Stetin
Datowanie – początek XXW.
Pochodzenie – Niemcy
Właściciel – Parafia Rzymsko-Katolicka w Długiem
Wymiary – 250 cm/50 cm
Kształt - cztery kwatery prostokątne zamknięte ostrołukiem
Technika i sposób zamontowania:
Szkło dmuchane witrażowe, malowane techniką kontur, patyna emalia typ Flasch ton, Warstwowe szkło czerwone Gold rossa, lazura srebrna, Kwatery osadzone w murze przedzielone poziomymi płaskownikami i zabezpieczonymi metalowymi wiatrownicami. Wcześniejszej konserwacji brak !
Jak się dowiedziałem od wykonawcy , takie renowacje powinno się wykonywać co 60 lat, mimo upływu 112 lat udało się odnowić piękny witraż zachowując przy tym oryginalność.
Poniżej przedstawiam zdjęcia z prac przed i po renowacji















Dodane przez enperaz
dnia ·
267 Komentarzy ·
736 Czytań ·
|